vitisit.pl

Vitisit.pl – biznes, finanse, marketing

jak zacząć własny biznes
Biznes

Jak zacząć własny biznes, który będzie połączeniem pasji i zarabiania?

Wiele osób marzy o założeniu własnego biznesu, a około 20% osób zatrudnionych w Polsce jest na samozatrudnieniu. Prowadzenie biznesu to jedno, jednak zupełnie czym innym jest jego opłacalność i emocje, jakie mu towarzyszą, a często najlepiej opłacalną działalnością jest ta, która powstałą z pasji.

Punkty do rozważenia przed założeniem biznesu

Wiele osób zastanawia się nie tyle nad tym, jak zacząć własny biznes, a nad tym, jaka miałaby to być działalność. Dobra decyzja jest kluczowa, gdyż z założenia działalność będzie się prowadzić przez lata. Powinna być ona dochodowa, a jednocześnie powinna dawać przyjemność, lub przynajmniej nie budzić uczucia frustracji i niechęci.

Przed założeniem biznesu powinno się więc dokładnie zastanowić nad swoim życiowym doświadczeniem i wiedzą, a konkretnie nad tymi elementami, które należą do mocnych stron danej osoby i z których mógłby wykiełkować biznes.

Bardzo często osoby zastanawiające się, jak zacząć własny biznes, nie są wystarczająco kreatywne, a kreatywność, jest kluczowym elementem, gdyż dzięki niej można zaplanować działalność, w której dotychczasową wiedzę i doświadczenie wykorzysta się w nietuzinkowy sposób. Przełamywanie schematów i szukanie nowych zastosowań dla posiadanej wiedzy i umiejętności pomogą stworzyć podwaliny przedsiębiorstwa, które poradzi sobie nawet podczas kryzysu.

Wymagania formalne – założenie biznesu nigdy nie było tak łatwe

Osoby zastanawiające się nad tym, jak założyć własny biznes, często boją się ogromu formalności, który jednak dziś należy do przeszłości, gdyż obecnie założyć ją może każdy, używając do tego Internetu.

Dziś z dnia na dzień można stać się przedsiębiorcą, składając wniosek w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Cały proces składa się dziś do wypełnienia formularza, po czym od razu można zacząć działalność, nawet tego samego dnia, pod warunkiem, że do jej prowadzenia nie są wymagane specjalne zezwolenia i uprawnienia, które muszą zostać zweryfikowane.

Zdecydowana większość osób planujących własny biznes może jednak zacząć działalność z dnia na dzień. Po złożeniu wniosku trzeba zadbać jeszcze o konto firmowe, aktualizując go po jego założeniu. Coraz więcej osób też decyduje się od razu zostać płatnikami VAT i zarejestrować się też do VAT-EU, co znacznie ułatwia prowadzenie biznesu.

Podstawą prowadzenia biznesu powinna być też współpraca z dobrym biurem rachunkowym, dzięki czemu nie trzeba się przejmować formalnościami, mogąc skoncentrować się na właściwej działalności.