Przy tworzeniu strony internetowej należy między innymi zadbać o odpowiednie miejsce na hosting. Pod tym względem mamy do wykorzystania kilka różnych rozwiązań – jednym z nich jest serwer w chmurze.
Rodzaje hostingu
W zależności od potrzeb firmy możemy skorzystać z wielu różnych metod na hostowanie strony, które mogą łączyć się także z innymi usługami online. Najtańszą opcją będzie darmowy, współdzielony hosting – w takiej sytuacji musimy jednak dzielić zasoby serwera z innymi użytkownikami, przez co nie możemy liczyć na wysoką wydajność ani dużą ilość dostępnego miejsca. Nieco więcej możliwości oferuje płatny hosting współdzielony – w tym przypadku dotyczą nas podobne ograniczenia. Zaletą takich rozwiązań jest niski koszt i prosta obsługa.
Firmy mogą skorzystać także z hostingu VPS. Serwer tego typu również jest wykorzystywany przez wielu użytkowników jednocześnie, lecz każdy z nich ma dostęp do własnych zasobów. Całkowitą swobodę i pełne bezpieczeństwo zapewni nam z kolei osobny, dedykowany serwer. Koszty takiego rozwiązania są jednak dość wysokie, przez co często bardziej atrakcyjną opcją będzie serwer w chmurze.
Serwer w chmurze – różnice w stosunku do standardowych rozwiązań
Dedykowany serwer najczęściej jest zarządzany bezpośrednio w ramach infrastruktury firmy. Serwer w chmurze znajduje się z kolei u zewnętrznego dostawcy – pod tym względem jest to rozwiązanie podobne do usług VPS, jednak zapewniające znacznie więcej możliwości. Jedną z kluczowych zalet jest niezawodność: dostawcy tego typu rozwiązań dbają o wysoki poziom zabezpieczeń i regularnie wykonują kopie zapasowe, dzięki czemu nawet przy awarii, przechowywane dane mogą być natychmiast odtworzone z innego urządzenia. W efekcie można znacznie ograniczyć przestoje w działaniu strony i w dostępie do firmowych zasobów. Dla porównania awaria serwera dedykowanego może doprowadzić do długiej przerwy w funkcjonowaniu witryny, a także do sporych strat finansowych.
Chmura jest często także bardziej opłacalna. Oferty mogą być w elastyczny sposób dostosowywane do potrzeb każdej firmy – przeważnie utrzymanie serwera opiera się na modelu „płacisz za to, co wykorzystasz”. Skalowalność, wysokie bezpieczeństwo i zwiększona stabilność to główne różnice, które oferuje chmura dla firm w porównaniu z tradycyjnym hostingiem.
Co jeszcze może oferować chmura dla firm?
Chmura dla firm to jednak znacznie więcej niż miejsce na hostowanie stron. Rozwiązania tego typu mogą zapewnić dostęp do szeregu innych rozwiązań – jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji jest tworzenie backupów w chmurze. Kolejną opcją jest wirtualizacja obliczeń, dzięki czemu możliwe jest realizowanie złożonych procesów biznesowych bez konieczności inwestowania we własną infrastrukturę. Kompletne zestawienie biznesowych usług cloud można znaleźć między innymi w ofercie polskiej firmy INEA, która zajmuje się również dostarczaniem Internetu światłowodowego dla przedsiębiorstw i klientów prywatnych.