vitisit.pl

Vitisit.pl – biznes, finanse, marketing

podatek od sprzedaży mieszkania
Finanse

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

W obecnych czasach bardzo często zdarza się tak, że właściciel nieruchomości pragnie ją sprzedać oraz zakupić inny lokal mieszkalny. Wiele osób zastanawia się, czy należy płacić w tym przypadku jakieś podatki oraz ile one wynoszą. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatek od sprzedaży mieszkania nazywany jest również podatkiem od wzbogacenia się. Jest on wymagany w przypadku sprzedaży danej nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej zakupu. Natomiast jeśli upłynie powyżej pięć lat to płacenie tego podatku nie jest wymagane. Jednak warto pamiętać, że zasada ta dotyczy lat podatkowych, a nie kalendarzowych. Warto to wziąć pod uwagę podczas planowania sprzedaży swojej nieruchomości, zwłaszcza, jeśli okres pięciu lat jeszcze nie upłynął. Warto poczekać pięć lat, ponieważ w tym przypadku nie będzie konieczne wpłacanie żadnych podatków.

Obowiązek podatkowy

Jeśli przed sprzedaniem nieruchomości nie upłynie pięć lat od jej zakupu to występuje obowiązek podatkowy. W tym przypadku konieczne jest wpłacenie do Urzędu Skarbowego podatku w określonej wysokości. Podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi aż dziewiętnaście procent, dlatego wiele osób pragnie uniknąć jego płacenia. Jednak warto również pamiętać, że tego rodzaju podatek obliczany jest jedynie od dochodu, a nie od całkowitej kwoty transakcji. Dzięki temu z całą pewnością będzie odpowiednio mniejszy, na czym szczególnie zależy wielu osobom sprzedającym mieszkanie.

Ile wynosi podatek do zapłacenia?

Obliczenie kwoty podatku do zapłacenia do Urzędu Skarbowego nie jest tak trudne, jak to się na początku może wydawać. Przede wszystkim należy obliczyć swój dochód, jaki zarobiło się na sprzedaży mieszkania. Jeśli mieszkanie sprzedawane jest po niższej kwocie niż zostało kupione to płacenie podatku nie obowiązuje. Natomiast w pozostałych przypadkach należy odjąć kwotę, za którą się kupiło mieszkanie od kwoty, za którą się je sprzedaje. Wynik należy pomnożyć razy dziewiętnaście procent stawki podatkowej.

Własne cele mieszkaniowe

Z całą pewnością można stwierdzić, że istnieje możliwość, dzięki której płacenie tego rodzaju podatku nie będzie konieczne. Wyjątek ten związany jest z faktem przeznaczenia całej kwoty transakcji na zakup nowego lokalu mieszkalnego, czyli na tak zwane własne cele mieszkaniowe. Dzięki temu bez wątpienia będzie można uniknąć płacenia tego rodzaju podatku, co będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem dla wielu osób. Warto się nad nim zastanowić, jeśli tylko posiada się taką możliwość.