Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

CFD- kompleksowy poradnik dla początkujących

3 kwietnia 2023 CFD

Tajemniczy termin CFD, czyli Contracts for Difference, jest specyficznym rodzajem umowy handlowej, która bazuje na spekulacji w obszarze zmian cen różnych instrumentów finansowych- akcji, surowców, walut, indeksów giełdowych. Jakie są wady i zalety tego systemu? Na jakiej zasadzie powstaje zysk? Czym charakteryzuje się rzetelny broker? Zapraszamy do przekrojowego informatora dedykowanego nowicjuszom!

CFD, czyli jak to działa?

Jak wspomniano na wstępie artykułu, kontrakty CFD umożliwiają spekulowanie na zmianach cen wybranych narzędzi finansowych. Jednak, warto podkreślić, że model transakcji nie uwzględnia fizycznego posiadania tych środków. Zatem głównym zadaniem inwestora jest próba oszacowania kolejnej tendencji ceny, a ta może wzbić się w górę lub opaść.

Z tym działaniem wiążą się kolejne definicje, o których należy wspomnieć. Kiedy zdecydujemy się na proces otwarcia pozycji długiej (kupna kontraktu), mamy do czynienia ze spekulacją wzrostu ceny wybranego instrumentu finansowego. Pozycja krótka, czyli sprzedaż kontraktu,  odnosi się natomiast do sytuacji spekulacji spadku jego ceny.

Wady i zalety kontraktów CFD

Początkowa pozycja wad w tytule tego akapitu nie jest przypadkiem. Powinno się bowiem podkreślić, że pomimo atrakcyjnej dźwigni finansowej tego modelu transakcji, również ryzyko jest niezwykle duże. Co więcej, zdecydowana większość zawieranych kontraktów inwestorów detalicznych notuje straty!

Do innych przykładów wad zalicza się koszty otwartej pozycji, czyli tak zwane punkty swapowe, a także spread- różnicę pomiędzy ceną kupna i ceną jego sprzedaży. Oczywiście, poza opisanymi zagrożeniami, kontrakty CFD posiadają również szereg interesujących korzyści. Jakich?

Transakcje Contracts for Different otwierają dostęp do bardzo bogatej palety rynków oraz samych instrumentów finansowych. Brak fizycznego charakteru handlu umożliwia szybką i łatwą obsługę kontraktów, niezależnie od lokalizacji inwestora. Ogromnym ułatwieniem jest również niski próg wejścia oraz opcja handlu w strategii krótkich pozycji, czyli właśnie spadków. 

Broker- osobisty doradca

Jako osoba początkująca, wybór profesjonalnej agencji brokerskiej jest niezwykle istotnym zadaniem. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, dlatego zaleca się dokładne zapoznanie z uniwersalnym zestawem wskazówek, które ułatwią wybór.

Wirtualny charakter transakcji powoduje, że to właśnie odpowiednia platforma handlowa znacząco ułatwia poznawanie pionierskiego środowiska. Doświadczony broker udostępnia nowoczesną przestrzeń, która oferuje pakiet zaawansowanych narzędzi, instrumentów do zarządzania ryzykiem, a przede wszystkim stały dostęp do materiałów edukacyjnych oraz zespołu ekspertów.

Kolejnym aspektem jest bezpieczeństwo i optymalizacja funduszy. Wszelkiego rodzaju manipulacje finansowe powinny zostać odpowiednio chronione przed niepożądanymi incydentami. Należy także zwrócić uwagę na poziom ustalonych prowizji oraz spreadów tak, aby zminimalizować wszelkie koszty transakcyjne przyszłego inwestora. 

Materiał zewnętrzny

Rachunkowość dla początkujących

Redakcja vitisit.pl

Vitisit – blog o biznesie, finansach, zakupach, e-commerce. Publikujemy artykuły związane z zakładaniem firmy i wiele innych. Zapraszamy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Likiery
Rachunkowość dla początkujących
meme stocki

Jesteś zainteresowany reklamą?