Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak obliczyć zdolność kredytową?

26 marca 2021 jak obliczyć zdolność kredytową

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup własnej nieruchomości, czyli domu lub mieszkania. Najbardziej popularnym sposobem finansowania tego rodzaju zakupu z całą pewnością jest kredyt hipoteczny. Wiele osób zastanawia się, jak obliczyć zdolność kredytową w skuteczny sposób. Warto się tego dowiedzieć.

Dochody

Wśród najbardziej istotnych czynników, które mają wpływ na poziom zdolności kredytowej można między innymi wymienić poziom osiąganych dochodów. To właśnie na poziom dochodów największą uwagę zwracają banki podczas starań o udzielenie kredytu hipotecznego. Z całą pewnością można stwierdzić, że im poziom dochodów jest wyższy, tym istnieje większa szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup domu lub mieszkania. Dlatego warto to wziąć pod uwagę podczas planowania zakupu lokalu mieszkalnego, ponieważ jest to niezwykle istotna kwestia.

Wydatki

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem podczas starań o kredyt hipoteczny z całą pewnością będą wydatki danej osoby. Ponoszone wydatki dość silnie wpływają na sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy, dlatego banki podczas starań o kredyt również biorą je pod uwagę. Wśród wydatków, które są brane pod uwagę można przede wszystkim wymienić czynsz oraz inne stałe opłaty, które co miesiąc są płacone przez potencjalnego kredytobiorcę. Dochody oraz wydatki sprawdza się w sposób całościowy, dlatego są one bardzo istotnym elementem podczas udzielania kredytu.

Zobowiązania

Podczas starań o udzielenie kredytu hipotecznego obowiązkowym elementem, który jest sprawdzany przez banki są również pozostałe zobowiązania finansowe posiadane przez daną osobę. Wśród nich można przede wszystkim wymienić wszelkiego rodzaju kredyty oraz pożyczki, które zostały wcześniej udzielone przez banki. Oprócz tego bardzo często przez banki sprawdzane są również kredyty oraz pożyczki pozabankowe, które zostały udzielone przez inne instytucje finansowe. Warto to wziąć pod uwagę podczas starań o kredyt hipoteczny.

Sytuacja rodzinna

W przypadku starań o udzielenie kredytu hipotecznego bank również może zapytać potencjalnego kredytobiorcę o jego sytuację rodzinną, która jest niezwykle istotna. Im więcej dzieci posiada przyszły kredytobiorca, tym większe są jego zobowiązania finansowe. Dlatego warto to wziąć pod uwagę podczas starania się o kredyt hipoteczny. Oprócz tego bank najczęściej pyta, czy dana osoba jest w związku małżeńskim. W tym przypadku jej sytuacja rodzinna uważana jest za bardzo stabilną, co z całą pewnością ma bardzo duże znaczenie w przypadku kredytu hipotecznego.

studio wideo

Redakcja vitisit.pl

Vitisit – blog o biznesie, finansach, zakupach, e-commerce. Publikujemy artykuły związane z zakładaniem firmy i wiele innych. Zapraszamy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rachunkowość dla początkujących
meme stocki
obsługa prawna

Jesteś zainteresowany reklamą?